Načitavam

18/04/2017, 18:42 209

Čo už máš vedieť, keď hľadáš JOB: 1. časť Dosť To Ponáhľa

Ak práve študuješ, pozeráš na intráku z okna a rozmýšľaš kde dáš pivko tentokrát mám radu. Prečítaj si tento vskutku (ne)prínosný kratučký článoček a na pivo vybehni až potom :-D Dnes ti dám niekoľko info a smerov, ktoré treba počekovať predtým ako príde čas nastúpiť do práce. A ver mi, že to oceníš...Ak nechceš byť žabička čo žmurká v prachu a googli každé slovíčko ako keby bolo minimálne v klingonštine je najvyšší čas čítať!

DTP Dosť To Ponáhľa

DTP čarovné to 3 písmenká hlbokého významu! Áno, treba to!!!! Nie nemusíš byť super skilla level 6000 stačia elementárne základy, zbytok ťa prax naučí. Čo sú bežné veci?? Vedieť odhadnúť gramáž papiera (aspoň rozoznať 100ku od 300g), vedieť kedy to chceš v CMYKU, poznať pojmy typu perforácia, laminovanie a pár najbežnejšie používaných fólií a materiálov (dibond, backlight fólia, môj veľmi obľúbený komatex) a pod.

Základ je aby si napr. brožuris vedel poslať do tlače a na to ti stačí takéto šifrovanie vedieť zadávať a si v suchu! 

brožura, väzba V1, matný 200g papier, obojstranná farebná tlač 4+4, A4, 12 strán, 50 ks 

A pamätaj základom, čo ťa ochráni pred prúserom je:

  1. Ak môžeš merať niečo ty, meraj to ty! (nikdy never nikomu) ak musíš modli sa, ľudia vedia meter používať naozaj rôznymi spôsobmi (pozor Ikea-cky metrík si treba otočiť stranou, kde sú centimetríky, nie tie zahraničné meradlá)
  2. Sú fólie cez ktoré svetlo preniká a cez ktoré nepreniká...Dôležitý to fakt ver mi!
  3. Fólia sa dá vždy orezať (aj keď produkcia bude hundrať) nedrž sa tu mierky ako Číňania, ak máš ubrať, radšej ten centimetrík pridaj. Lepší nahnevaný lepič, ako zadávateľ bez polepu!
  4. Kontroluj všetko čo ide do tlače, bez ohľadu na to, koľko ľudí za tebou to ešte pozerá
  5. Spoliehaj sa len na seba
  6. Čo nevieš pýtaj, pýtaj a pýtaj sa! Šikovný grafik a tlačiar sú kamaráti, ktorým treba kupovať čokoládky a víno (pamätaj ako písmo sväté)
  7. Ľudia majú nastavené monitory rôzne a keď ti tvrdia, že tá modrá je škaredá skús zistiť, ktorá je tá naozajstná reálna farba (či tú hnusobu modrozelenú máš ty, alebo on!) a hlavne aká bude na papieri!
  8. Cenníčky su smrť – kontrolovať a kontrolovať (mne sa osvedčila škaredá nepríjemná, ale za to funkčná technika) ak ti nejde sústrediť sa v strese, prvé razy to urob doma + na veľké mega projekty a množstvá kusov je ideálne si sadnúť na kontrolu doma večer pri vínku a s pokojom. Ideálne opakovane (chyby sa vedie skrývať svine jedny!)

A rada nakoniec! Ošéfuješ všetko, čo bude treba a tak ako bude treba len si musíš veriť, kontrolovať sa, sústrediť a hlavne, ak sa dačo dokefre.....najprv sa predýchaj a potom to rieš! 

Jedna večná pravda je, polka vecí sa vyrieši samých a niekedy aj ten ASAP treba v tom emaily nechať podusiť, uvidíš on sa ešte 3x zmení...

 

Počet hodnotení: 0

Redakcia King of Online

Email: redakcia@kingofonline.sk

Komentáre

    Zatiaľ nebol pridaný komentár.

Čítať viac

Tagy